Pirita rannaala
+ projekti info
<
>
<
>

Pirita rannaala arhitektuurne ideekonkurss.
Võistlustöö „VÄÄT“ I koht
Ioannis Lykouras, Üllar Ambos, Pille Noole, Kaisa Lasner
2012
võistlus, I koht

Projekt:


Projekti autorid:

Projekti aasta:
Projekti staatus:

Projekt:

Projekti autorid:
Projekti aasta:
Projekti staatus:

Arhitektuurne visioon ’Väät’ näeb Pirita ranna Tallinna esindusrannaks muutmiseks ette jalakäijate silla rajamist üle Piritajõe suudme, mis ühendaks praeguse katkendliku rannapromenaadi ühtseks tervikuks. Metafooriliselt väljendatuna oleks sild nagu juur, mis toob promenaadile teiselt poolt jõge elujõudu, et see saaks väädina võrsuda läbi Pirita rannaala.

Pirita ranna eripäraks on kaunis männimets, mis piiritleb kitsast liivariba. Seega on käesoleva projekti üheks oluliseks eesmärgiks loodusmaastikku säilitada. See väljendub kompaktses promenaadis, mis kulgeb maastikku arvestades ja puudest mööda põigeldes. Taoline lahendus ei nõua mitte ühegi puu maha võtmist. Et niigi kitsast liivariba mitte veelgi kitsamaks teha, kulgeb promenaad enamasti metsa ja liiva piiril, et saada rohkem valgust ja et säilitada vaade merele ja Tallinna siluetile, mis on väga oluliseks osaks ranna identiteedist.

Promenaad muutub vastavalt hooajale, jäädes seejuures aastaringselt kasutatavaks. Rannahooajal on kõige kasutatavamaks piirkonnaks tõenäoliselt rand, kuid planeeritud hoonete ja rajatiste asetus võimaldab terve ala kasutamist. Väljaspool rannahooaega pakub tegevust promenaad kohvikute, klassiruumi, sauna, turu ja arvukate pikniku- ja grillimiskohtadega.

Planeeritavate hoonete põhiideeks on olla osaks promenaadist. Paviljonid on planeeritud teede ristumispunktidesse, kus paviljoni mahu defineerib ruumiliseks muutuv promenaad. Promenaadist välja kasvav hõre topeltfassaad varjab enda taga hoonemahtusid, mis on promenaadi suhtes nurga all, et arvestada puude ja maastikuga.